Pasūtīt video reklāmu:

+371 29442548 avideo@avideo.lv

Pasūtīt video reklāmu:

+371 29442548
avideo@avideo.lv

Baldones sanatorija degradē apkārtējo vidi

Ceturtdiena, 07 Septembris 2017

Vēl nesen nekustamo īpašumu kompānijas mājaslapā bija ievietots piedāvājums iegādāties komercplatību Baldonē, Rīgas ielā 52, par 800 000 eiro. Pārdošanā kārtējo rezi izlikts slavenais sanatorijas komplekss ar vairāk kā 200 gadu vēsturi. Baldones kūrorts dibināts 1797.gadā, 19.gadsimtā šeit sāka piedāvāt ārstniecisko dūņu procedūras. Pacientu ārstēšanai izmantoja arī sērūdens avotus. Prestižais kūrorts bija ieguvis plašu popularitāti turīgu ļaužu vidū. Dzīve sita augstu vilni: jau no paša rīta skanēja šlāgeri, aicinot sanatorijas viesus pie ārstnieciskajiem avotiem. Dienas laikā katram bija jāizdzer 8 glāzes ūdens un pēc katras jāveic pastaiga pa parku. Pēc rīta tualetes – dūņu vannas vai pirts, kura vienlaicīgi spēja uzņemt 50 cilvēkus. 5 no 30 vannām bija paredzētas trūcīgajiem, viņi varēja saņemt procedūras bez maksas. Sanatorija darbojās 200 gadus. Padomju laikā tā tika ievērojami paplašināta – radās jaunas piebūves un 9 stāvu viesnīca. Pēc 200 uzplaukuma gadiem sākās 20 gadu sabrukuma laiks.

Andrejs Požarnovs, partijas “Gods kalpot mūsu Latvijai” priekšsēdētājs pavēstīja, ka Baldonē 20 gadu garumā bija ļoti stabila vadība, un 20 gadu garumā nekas nebija mainījies. 1997.gadā vēl nesen sekmīgi strādājošā sanatorija ar Baldones domes svētību, tika atdota privatizācijai uzņēmumam Vanadziņš par 1 latu. Vandas Gurčenes uzņēmuma pamatnodarbošanās bija sanatorijas īpašuma - mēbeļu, paklāju, gultasveļas un gleznu , iztirgošana. Pēdējais šīs 3 gadu ilgās apsaimniekošanas akords bija apkures cauruļu un radiatoru izvešana un nodošana metāllūžņos. Pēc tam uzņēmums tika pasludināts par maksātnespējīgu, bet tukšajai sanatorijai tika steidzīgi meklēts jauns īpašnieks.

Iepriekšējās domes aktivitātēs attiecībā uz “vidi degradējošo objektu” bija novērojams stingrs cikliskums – 4 gadi. Kad tuvojas pašvaldību vēlēšanas, katram iepriekšējām investoram tika meklēts nākamais. Pilsētas iedzīvotājiem mērs svinīgi solija atjaunot sanatoriju. Tā bija 2001.gadā, 2005., 2009. un 2013.gadā. Tomēr kārtējais īpašnieks pēc kāda laika atkal izlika brūkošās ēkas pārdošanā jau par augstāku cenu. Bet ēkas turpina brukt un kļūst bīstamas garāmgājējiem. Beidzot 2017.gadā iepriekšējā domes priekšsēdētāja zaudēja savu posteni.

Pašvaldībai ir likumīgs pamatojums un visas iespējas atbrīvot pilsētu no bīstamajām drupām, par kādām ārstniecības iestāde ir kļuvusi domes nolaidības rezultātā. Pašvaldība ir tiesīga pieprasīt, lai īpašnieks saved savu teritoriju kārtībā, - nojaukt pussabrukušās padomju laika būves, un vismaz atjaunot vēsturiskas vannu mājas fasādi. Ja no īpašnieka puses nekāda darbība nenotiek, domei ir tiesības paveikt nepieciešamus darbus pašu spēkiem un pēc tam piestādīt rēķinu īpašniekam. Ja maksājums netiek veikts, īpašuma tiesības var apstrīdēt tiesa.

Pateicoties Baldones domes bezdarbībai 20 gadu garumā, kādreiz tik prestižais objekts ir pārvērties par pilsētas kauna traipu. Tepat kaimiņos, - Lietuvā un Igaunijā, gandrīz katrā pilsētiņa izveidots SPA centrs. Uz bijušās Baldones sanatorijas bāzes, izmantojot unikālos dabas resursus iespējams izveidot modernu ārstniecības un atpūtas centru. Šādam mērķim saņemt Eiropas līdzfinansējumu ir ļoti reāli. Tūristu interese būtu tikpat liela ka par SPA Sāremā, Anikščos vai Druskininkos. Nepieciešama tikai labā griba un Baldones pašvaldības deputātu atbildiba pret saviem vēlētājiem.

Ziņas

Par portālu

Rubrikas