Pasūtīt video reklāmu:

+371 29442548 avideo@avideo.lv

Pasūtīt video reklāmu:

+371 29442548
avideo@avideo.lv

Jūrmalas siltuma afēra

Pirmdiena, 09 Oktobris 2017

Šis kriminālais stāsts sākās vienā no Jūrmalas restorāniem 2016. gada sākumā. Toreizējais pilsētas uzņēmuma "Jūrmalas siltums" vadītājs saņēma viennozīmīgu piedāvājumu piedalīties kādā projektā no visai odiozas personas. Pēc portāla tiesas.lv informācijas, trīsreiz tiesātais Latvenergo „trīs miljonu lietas" figurants Aigars Meļko bija pārliecināts, ka no tāda piedāvājuma nav iespējams atteikties. Tomēr viņaš kļūdījās.
Kāda bija afēras būtība? Kāpēc Jūrmalas domei vajadzētu iepirkt siltumenerģiju no privātas kompānijas, ja pilsētas rīcībā ir tikko kā uzcelta moderna katlumāja ar austriešu iekārtām? Tā spēj nodrošināt vairāk kā 90% pilsētas iedzīvotājus ar siltumenerģiju. Katlumājas celtniecība izmaksāja 5,2 miljonus eiro, 50% no summas sedza Eiropas fondu līdzekļi, otra daļa tika saņemta no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras. Šīs afēras ekonomisko pamatojumu izprast mums palīdzēja "Jūrmalas Siltuma" bijušais vadītājs Starka kungs.
Lai radītu iespaidu par šī kompānijas Kser piedāvājuma izdevīgumu, pilsētas katlumājas pakalpojumiem bija jākļūst dārgākiem. Sarunā ar mūsu juristu, kompānijas Abrus īpašnieks Mareks Grahoļskis apstiprināja, ka gatavs pārdot šķeldu pilsētas katlumājai par cenu 9 eiro par kubikmetru. Tomēr patreizējā „Jūrmalas siltuma" vadība turpina veikt iepirkumus par paaugstinātu cenu. Līdz ar to siltumenerģijas megavata cena pieaug no 18 uz 23 eiro. Šī mahinācija paver ceļu privātajai kompānijai, kura piedāvā siltumu par cenu 18 eiro. Un ne jau nu radot zaudējumus sev.
Ja siltumenerģija tiks pirkta no privātuzņēmuma, lietotājiem būs jāmaksā par 5 eiro vairāk par katru megavatu. Būs jāuztur darba kārtībā arī pilsētas katlumāja, lai gan to izmantos tikai pašā aukstākajā gada periodā. Tas atspoguļosies katra pilsētas iedzīvotāja rēķinos. Pie tam līgums ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru ir slēgts uz konkrētiem nosacījumiem.
Šinī gadījumā 3 miljoni, kurus iedeva Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, kļūs par papildus finansiālu slogu uz jūrmalnieku pleciem un atspoguļosies rēķinos par apkuri. Peļņu no šī nelikumīgā darījuma saņems tikai līgumslēdzēju puses.
Vēršoties ar prasību par līguma likumību kompetentās valsts struktūrās, bijušais uzņēmuma „Jūrmalas siltums" vadītājs saņēma viennozīmīgu atbildi, ka darījums ir nelikumīgs. Pēc Jūrmalas domes pasūtījuma cenu aptauju it kā veica „Latvijas biomasas uzņēmums". Bet pārbaude parādīja, ka šāds uzņēmums" Komercreģistrā nav reģistrēts.
Uz doto brīdi nevalstiskā sabiedriskā organizācija iesniegusi prasību tiesā par darījuma starp Jūrmalas domi un privātuzņēmumu Kser nelikumību.

Ziņas

Par portālu

Rubrikas